Diş foruma hoş geldiniz ( GİRİŞ | KAYIT )

diş sağlığıyla ile ilgili soru sormak için tıklayınız. .

DENTAL İLAN vermek için tıklayınız. .

Reply to this topicStart new topic
> 20'lik dişime5 ay kadarönce kanal tedavisiyapıldı
-hülya atalay-
mesaj Mar 13 2011, 01:38 PM
İleti #1

Guests

20 lik dişime 5 ay kadarönce kanal tedavisi yapıldı. Geçici dolgu konuldu iltihaplanınıca çıkarıldı. Dişimin içi şuan boş. sürekli ÊRYTHROCIN diye bir ilaç kullanıyorum. son iki haftadır kendimi çok kötü hissediyorum.Şiddetli baş ağrısı,mide bulantısı, halsizlik, unutkanlık ve yorgunluk hissediyorum. 36 yaşında 2 çocuk annesiyim. penisiline karşı alerjim var. Muş'ta ikamet ediyorum.Tedavi konusundabeniyönlendirirseniz sevinirim.
Go to the top of the page

+Quote Post
mesaj Mar 13 2011, 01:38 PM
İleti #

Teşekkürler

Grup: Bot

Quote Post
wekar
mesaj Mar 13 2011, 05:20 PM
İleti #2

Advanced Member

Grup: Administrators
Üye No: 4

QUOTE(hülya atalay @ Mar 13 2011, 01:38 PM) *
20 lik dişime 5 ay kadarönce kanal tedavisi yapıldı. Geçici dolgu konuldu iltihaplanınıca çıkarıldı. Dişimin içi şuan boş. sürekli ÊRYTHROCIN diye bir ilaç kullanıyorum. son iki haftadır kendimi çok kötü hissediyorum.Şiddetli baş ağrısı,mide bulantısı, halsizlik, unutkanlık ve yorgunluk hissediyorum. 36 yaşında 2 çocuk annesiyim. penisiline karşı alerjim var. Muş'ta ikamet ediyorum.Tedavi konusundabeniyönlendirirseniz sevinirim.

20 lik dişler, köklerinin eğriliklerinden kanal sonuna kadar girilip tamizlenememesi nedeniyle pek kanal tedavileri yapılamamaktadırlar. Yapılsalar bile başarısızlık oluşabiliyor. 20 liğin önündeki büyük azılarınız duruyorsa 20 lik dişin çekimi daha uygundur. Durmuyorsa bile tedavi denendiği halde rahatsızlığınız geçmediği için çektirebilirsiniz. Geçici dolgu dediniz, kanal tedavisi sürüyorsa yani kanallar daha doldurulmadıysa antibiyotiğe devam edilir artı seanslarda kanalların temizlenip antiseptik solusyonlarla yıkanır, bu şekilde tedaviye yanıt vermesi beklenebilir. Ama kanallar dolduruduğu halde dişiniz apse yapmışsa ve bu da uzun süre devam etmişse bu dişin çekimi endikedir.

Bahsettiğiniz mide bulantısı, halsizlik eritromisinin yan etkilerindendir. Halsizlik, baş ağrısı da dişinizdeki enfeksiyonun ilerlemiş halde oluşundan olabilir. Çekim için de dişinizde ağrılara neden olan enfeksiyonun akut halden kronik hale çevrilmesi gerekir. Uzun süre Eritromisin kullandığınız halde ağrılarınız geçmiyorsa dişinizde inatçı bakterilerin de enfeksiyonda yer aldığı, eritromisine duyarsız bakterilerin çoğaldığı bir enfeksiyon hali görülüyor olabilir. Bu durumda penisiline allerjisi olanların eritromisin dışında kullanabildikleri lincosin verilebilir. Şikayetlerinizi diş hekiminize belirttiğinizde sizi yönlendirecektir.

Geçmiş olsun,
Sağlıklı günler...

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye: