Diş foruma hoş geldiniz ( GİRİŞ | KAYIT )

diş sağlığıyla ile ilgili soru sormak için tıklayınız. .

DENTAL İLAN vermek için tıklayınız. .

Reply to this topicStart new topic
> kanal tedavili dişte apse
rewalker
mesaj Feb 15 2013, 06:15 PM
İleti #1

Newbie
*

Grup: Members
Üye No: 292

Merhaba

8 sene önce yapılmış kanal tedavili ve üzeri kaplamalı bir dişim var. Doktor kaplamayı değiştirmek istedi. Röntgen çekildiğinde diş kökünün ucunda apse olduğu görüldü. Protez bölümündeki doktor endodonti doktoruna yönlendirdi. Endodonti doktoru da filme baktıktan sonra ağrım veya şişlik olup olmadığını sordu. Ben de olmadığını söyledim. O da 8 sene böyle durmuş, böyle kalabilir dedi. Bir şey yapmaya gerek yok diyerek geri protez doktoruna gönderdi. Ama apseli bir diş o şekilde kalabilir mi? Eninde sonunda tedavi edilmesi gerekmez mi? Kendi kendine geçebilir bir şey midir? Şimdi hazır kaplama da sökülmüşken tedavi edilmesi gerekmez mi? Apse yayılırsa dişi tamamen kaybetme durumu olamaz mı?
Go to the top of the page

+Quote Post
mesaj Feb 15 2013, 06:15 PM
İleti #

Teşekkürler

Grup: Bot

Quote Post
rewalker
mesaj Feb 15 2013, 07:47 PM
İleti #2

Newbie
*

Grup: Members
Üye No: 292

yardımcı olabilir düşüncesiyle diş filmimi de yükledim. Bu arada bahsini ettiğim 25 numaralı diş. Yardımcı olur öneri verebilir misiniz?

+Quote Post
--wekar--
mesaj Feb 17 2013, 11:47 AM
İleti #3

Guests

QUOTE(rewalker @ Feb 15 2013, 07:47 PM) *

yardımcı olabilir düşüncesiyle diş filmimi de yükledim. Bu arada bahsini ettiğim 25 numaralı diş. Yardımcı olur öneri verebilir misiniz?

Apsenin boyutundaki değişimi takip nedeniyle 6 ayda bir röntgen çektirebilirsiniz. Kanal tedavisi tekrarlanması kolay bir işlem değil. Apikal rezeksiyon işlemi yapılabilir. Yani apsenin olduğu bölgeden kök ucu kısaltılır. Apseniz büyüse de büyümese de bu durumdaki diş fokal enfeksiyon odağı sayılır, vucudunuzun diğer organları için risktir..

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye: