Diş foruma hoş geldiniz ( GİRİŞ | KAYIT )

diş sağlığıyla ile ilgili soru sormak için tıklayınız. .

DENTAL İLAN vermek için tıklayınız. .

Reply to this topicStart new topic
> diş minesi rejenerasyonu
--Fehmi--
mesaj Jan 1 2013, 04:11 PM
İleti #1

Guests

Merhabalar, kötü bir alışkanlıkla eskiden beridir dişlerimle fındık kıstık kırdığım için dişlerimin minesi çatlamış. Bu nedenle her iki tarafta da diş hassasiyetim var. Dişçim hassaslık giderici diş macunu verdi. Ancak bir taraftaki dişler için işe yarıyorken çenemin bir tarafındaki dişlerde hiç işe yaramıyor. Şimdi gerekirse macunun işe yaramadığı taraftaki hassasiyete sebep olan dişimi kaplama yaptırmayı düşünüyorum. Tabii doktorum da önerirse.

İnternette diş minesi çatlakları üzerine biraz araştırma yaptım. Maalesef diş minesi cansız bir doku olduğundan dolayı kendini yenileyemiyor. Bu nedenle çatlağın kendi kendine geçmesi diye birşey söz konusu değil. Yalnızca insanların büyüme evresinde var olan diş minesi yapıcı bir protein belli bir yaştan sonra artık dişlerde bulunmuyor. Ancak şimdi bilim adamları bu proteini taklit etmeyi başarmışlar. Bu protein dişe uygulandığında protein dişe nüfuz ediyor diş minesi içerisinde örgü gibi bir yapı oluşturuyor ve tükürükte bulunan mineraller de bu yapıya tutunarak diş minesi yeniden birkaç ay içerisinde yeniden oluşuyor. (Anladığım kadarıyla) Bu bulunan ilaç üzerine klinik çalışmalar da tamamlanmış ve ürünün patenti alınarak ticari bir markaya dönüştürülmüş. Ürünün ticari ismi "curudont". Ürünün internet sayfasına bakınca ürünün Avrupa'da bir çok diş kliniğinde şu anda uygulanmakta olduğu görülüyor. Diş hassasiyetine, yeni oluşma evresindeki çürüklere karşı işe yaradığı iddia ediliyor.

Şimdi benim sorum şu, madem böyle bir ürün var ülkemizde niye uygulanmıyor. Diş hekimliği fakültelerinde dişminesi rejenerasyonu ile ilgili çalışmalar yapılıyor mu? Yoksa ürün aslında vaat ettiği kadar işe yarayan sonuçlar vermiyor mu? Yani aslında kuru gürültü mü? Diş hekimi arkadaşlar varsa forumda cevaplarlarsa memnun olurum.

Ürünle ilgili internet sitesi : http://www.credentis.com/en/patient-information/curodontTM/
Go to the top of the page

+Quote Post
mesaj Jan 1 2013, 04:11 PM
İleti #

Teşekkürler

Grup: Bot

Quote Post
wekar
mesaj Jan 3 2013, 02:05 PM
İleti #2

Advanced Member

Grup: Administrators
Üye No: 4

Diş minesi de canlıdır, ama yaşla birlikte mine yapısında organik kısım azalıp inorganik kısım çoğaldıkça canlılık özelliği azalır.
Ayrıca diş minesi geçirgendir, yani mineralleri geçirme özelliği vardır. Zaten bu özellik nedeniyle hassasiyet giderici diş macunları etkilerini gösterebilmektedirler.
Geçirgen bir yapıda oluşan çatlak da süreç içinde kaynaşabilir.
O nedenle hassasiyet nedeniye dişlerinizi kaplattırmanızı önermiyorum, hassasiyet giderici diş macunlarını kullanmaya devam edin.
Ayrıca yaş ilerledikçe hassasiyetin merkezi konumunda olan dentinde de organik yapı azalır, inorganik yapı artar.
Yani zamanla hassasiyetiniz kendiliğinden de geçebilir.

+Quote Post
--fehmi--
mesaj Jan 4 2013, 07:11 PM
İleti #3

Guests

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler konuyu anlamamda yardımcı oldu.

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

Basit Görünüm Tarih : 27th May 2018 - 05:28 PM
izmirforum.com .